Speciální třída pro děti s vadami zraku

Tato speciální třída je určena dětem se zrakovým postižením a je jedinou třídou tohoto zaměření v Pardubickém kraji. V posledních letech sdružuje především děti s poruchami binokulárního vidění (tupozrakost a šilhavost), které se v předškolním období vyskytuje poměrně často. Zatímco některé oční vady stačí korigovat nasazením brýlové korekce, poruchy binokulárního vidění vyžadují systémovou práci nejen očního lékaře, ale i ortoptisty.

Při pleoptických cvičeních se okluzí zakrývá zdravé oko, tupozraké či šilhavé oko se nutí rozkoukat.

Třída je nadstandardně vybavena pleoptickými a ortoptickými přístroji, pomocí kterých zkušená ortoptistka provádí tolik potřebná každodenní cvičení očí a koriguje zrakové vady dětí.  Cílem je nácvik správného binokulárního vidění , které je nezbytnou podmínkou prostorového vnímání. Důležitá je v této třídě i péče speciálních pedagogů, kteří provádějí reedukaci zraku hravými činnostmi a práci ortoptistky doplňují. Zdraví stojí ve speciální třídě samozřejmě v popředí, ale protože jsme předškolní zařízení, speciální pedagogové pečují i o osobnostní růst svěřených dětí.

Do této speciální třídy jsou zařazovány děti se zrakovým funkčními poruchami na základě doporučení dětské oční lékařky. Tyto poruchy nacházíme již u nejmenších dětí a včasnou léčbou je lze zmírnit nebo dokonce úplně odstranit. Pro léčbu je vhodný především předškolní věk dítěte. Děti jsou pravidelně kontrolovány dětskou oční lékařkou, která na základě diagnostiky doporučuje cvičení zraku na přístrojích.

Výchovně vzdělávací program je upraven tak, aby náprava očních vad zdárně probíhala a aby děti nebyly ochuzeny o žádné aktivity, které jsou v ostatních třídách naší MŠ.  Zajímavou aktivitou pro děti je interaktivní tabule. Předškolní výchova a vzdělávání i každodenní léčba vad probíhá tedy současně. Výhodou této speciální třídy je i snížený počet dětí  3 - 6 (7) letých, umožňující větší individuální přístup. V současné době mohou děti ( vyžaduje-li to jejich oční vada) pobývat v této speciální třídě celé předškolní období.

Speciální oční třída pomohla za dobu své existence mnoha zrakově znevýhodněným dětem.

Akce třídy 2016/17:  i v tomto školním  se děti z této třídy zapojí do akcí pořádaných pro celou MŠ. Dále navštíví nádraží a muzeum v Rosicích, budou péct vánoční perníčky. Oslaví Halloween ve třídě a zatančí si na karnevalu, pozvou rodiče na tvořivé odpoledne a vánoční besídku ve třídě, vyrobí dárky pro maminky k jejich svátku.  Na konec školního roku nacvičí program a vystoupí v Růžovém domě. Děti, které půjdou do ZŠ budou pasovány na školáky...

Pleoptika: cvičení tupozrakého oka, kdy zdravé oko je zakryto okluzorem. Cvičení probíhají na speciálních přístrojích. Jako doplněk jsou s dětmi prováděny činnosti podporující léčbu (vyšívání, vypichování atd.)

Ortoptika:  třída je vybavena také ortoptickými přístroji pro cvičení spolupráce obou očí (nácvik binokulárního vidění). Toto cvičení se zařazuje po rozcvičení tupozrakého oka.

Děti z oční třídy

Speciální třída

Odborářů 345 - Polabiny III
530 09 Pardubice

Ověřená firma

Odkaz na stránky alergeny
k jídelníčku školní jídelny.